19 maja 2020

Młodzi Polacy w przedsionku motocyklowych MŚ

Bracia Milan i Oleg Pawelec oraz Mateusz Pasiuk wystartują w cyklu European Talent Cup, przedsionku juniorskich mistrzostw świata Moto3, w barwach Wójcik Racing Junior Teamu.

Cała trójka rok temu narzucała tempo w Pucharze Polski Pit Bike SM. Dwunastoletni Milan z kompletem dziesięciu zwycięstw sięgnął po tytuł w klasie Stock 150 Junior, w której na drugiej pozycji, z dziewięcioma finiszami na drugim miejscu, zmagania zakończył jego o dwa lata starszy brat Oleg. Z kolei w klasie Stock 125 z kompletem finiszów na podium, w tym z pięcioma zwycięstwami, tytuł wywalczył 13-letni, pochodzący z Zielonej Góry Mateusz Pasiuk.

Cała trójka postanowiła w tym roku rzucić sobie nowe wyzwanie. Pomoże jej w tym doświadczony Wójcik Racing Team, polski zespół od lat ścigający się w czołówce motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC, w których zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2019-2020. W tym roku ekipa Grzegorza Wójcika postanowiła nie tylko zadebiutować w mistrzostwach świata World Supersport, ale także pomóc najmłodszym w ich drodze do MotoGP.

Pochodzący z Nowego Tomyśla bracia Milan i Oleg to synowie Tomasza Pawelca, mistrza Polski klasy Supersport z 2004 roku. Swoim doświadczeniem wspomaga ich także wujek Andrzej Pawelec, sześciokrotny mistrz Polski, który na swoim koncie ma starty w MŚ FIM EWC oraz World Superbike. Talent Milana już dostrzegli zagraniczni eksperci. W październiku 12-latek trafił do grona stu najbardziej obiecujących młodych zawodników z całego świata, którzy wzięli udział w testach do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Mimo ofert od innych ekip, także tych ze ścisłej światowej czołówki wyścigów Grand Prix, cała trójka wystartuje w serii European Talent Cup w polskich barwach Wójcik Racing Junior Teamu. Zawodnicy dosiądą identycznie przygotowanych, prototypowych motocykli Honda NSF250R i zmierzą się w siedmiu rundach na torach w Hiszpanii i Portugalii.

Wyścigi odbywać się będą w te same weekendy co zmagania juniorskich mistrzostw świata Moto3 oraz mistrzostw Europy Moto2, a podopieczni Grzegorza Wójcika będą pierwszymi Polakami w historii serii ETC. Każdy z jedenastu wyścigów oglądać będzie można na żywo i z odtworzenia na kanale YouTube cyklu FIM CEV Repsol. Do walki stanie aż 46 zawodników z 15 krajów.

„Debiut w European Talent Cup to dla nas ogromne wyzwanie – mówi Tomasz Pawelec, manager juniorskiego zespołu. – Po udanym sezonie w Pucharze Polski Pit Bike SM, a także świetnym debiucie Milana w testach Red Bull MotoGP Rookies Cup otrzymaliśmy oferty od doświadczonych, czołowych ekip ETC, ale chcemy przecierać w tej serii szlaki we własnych, polskich barwach. To oznacza, że czeka nas jeszcze trudniejsze zadanie, tym bardziej, że w stawce jest wielu świetnych i utytułowanych zawodników, a dla nas debiutancki sezon ma być rokiem nauki, bez presji walki o wynik. Długofalowo na pewno jednak na tym zyskamy. Tym bardziej, że możemy korzystać ze wsparcia i doświadczenia Wójcik Racing Teamu, za co bardzo dziękujemy Grzegorzowi Wójcikowi. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem być może nie jest to najlepszy moment, aby komunikować start tak ważnego dla nas wszystkich projektu, ale przygotowaliśmy się do tego od miesięcy, a kilka dni temu organizatorzy opublikowali oficjalną listę startową więc nie chcemy już dłużej trzymać polskich kibiców w niepewności.”

„Pomoc młodym talentom jest dla mnie i całego Wójcik Racing Teamu równie ważna, co walka o czołowe pozycje w mistrzostwach świata FIM EWC, dlatego w tym sezonie będziemy kontynuować wspieranie naszym zdaniem przyszłych wielkich gwiazd tego sportu – dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik. – Cała trójka naszych nowych podopiecznych pokazała w poprzednim sezonie niesamowite tempo, ogromny talent, potencjał i wyjątkową etykę pracy, dlatego nie mam wątpliwości, że Milan, Oleg i Mateusz zajdą bardzo daleko. Ten sezon nie będzie jednak dla nas łatwy. Mamy już bardzo duże doświadczenie i sukcesy w mistrzostwach świata FIM EWC, ale starty w serii ETC także dla nas, jako Wójcik Racing Teamu, oznaczają debiut w wyścigach motocykli prototypowych. Na naszych młodych zawodników nie nakładamy więc presji i wszyscy razem będziemy się przede wszystkim uczyć.”

Kalendarz serii European Talent Cup 2020:

25/26 kwietnia – Portimao, Portugalia
23/24 maja – Walencja, Hiszpania (dwa wyścigi)
13/14 czerwca – Barcelona, Hiszpania
4/5 lipca – Estoril, Portugalia (dwa wyścigi)
18/19 lipca – Aragon, Hiszpania (dwa wyścigi)
10/11 października – Jerez, Hiszpania (dwa wyścigi)
7/8 listopada – Walencja, Hiszpania

Więcej informacji o juniorskim zespole Wójcik Racing Junior Team znaleźć można na oficjalnym profilu ekipy pod adresem www.facebook.com/wojcikracingjuniorteam .

Więcej informacji o Wójcik Racing Teamie na profilu www.facebook.com/wojcikracingteam oraz stronie wojcikracingteam.pl .