20 lutego 2020

Marek Szkopek dołącza do teamu mistrzostw świata Supersport600

Czołowy zawodnik Wójcik Racing Team, mistrz Polski i zdobywca Pucharu Europy w 2017 roku właśnie w tej klasie,  dołącza do Christoffera Bergmana w wyścigowej serii WorldSBK.

Polski zawodnik pojawi się na rezerwie, wraz z ekipą Wójcik Racing Team już jutro wylatuje do Australii na pierwszą rundę WorldSBK, która odbędzie się 1 marca na torze Phillip Island. – Start w nowej dla nas serii to bardzo duże wyzwanie – mówi Grzegorz Wójcik, szef teamu Wójcik Racing. –Wiemy, że nasi zawodnicy są w stanie zaprezentować się na najwyższym poziomie, a nasz zespół jest ukierunkowany na najbardziej prestiżowe serie świata: EWC i WorldSSP. Oczywiście głównym bohaterem i zawodnikiem sezonu w serii WorldSupersport pozostaje Christoffer Bergman, który został zakontraktowany na pełen sezon. Jako zawodnika rezerwowego postanowiliśmy wystawić Marka Szkopka, chyba najbardziej doświadczonego, polskiego zawodnika w tej klasie. Poza tytułami, które wywalczył na “6-setce” arenie krajowej  i europejskiej, miał on już swoje epizody w mistrzostwach świata. Pojawienie się go w serii WorldSupersport nie będzie więc jego debiutem, gdyż startował już w 2012 roku na torze w Misano. Aktualnie główna seria, w której startuje Szkopek to FIM EWC, a wyścigi długodystansowe zaprowadziły go już na podium mistrzostw świata, na którym w zeszłym roku stanął wraz z kolegami z zespołu Superstock #777 na Oschersleben Arenie.

Marek Szkopek przyznaje, że na motocyklu Yamaha R6 czuje się doskonale. – Swoje starty w klasie Supersport600 wspominam bardzo dobrze i muszę przyznać, że trochę za tą pojemnością tęskniłem. Mimo, że później zdobyłem mistrzostwo w klasie Superbike oraz II wicemistrza w Superstock1000, to zawsze najlepiej czułem się w klasie Supersport, cieszę się więc z powrotu i to w takim stylu. Myślę, że doświadczenie zdobyte przeze mnie przez ostatnie trzy lata w wyścigach długodystansowych, pozwoli mi jeszcze lepiej zaprezentować się w tym cyklu. Cieszę się też na współpracę z Christofferem. To zawodnik z ogromną wiedzą i praktyczną i teoretyczną, świetnie się dogadujemy. Mimo dwudziestoletniego doświadczenia wciąż się uczę i wiem, że praca z Chrisem przy Supersport600 pozwoli mi nadal utrzymywać się w szczycie formy.

29-latek z Säffle w Szwecji, który na co dzień pracuje jako kierowca testowy Öhlins, ma duże doświadczenie wyścigowe. W WorldSS startował w latach 2016-2017, a już pod banderą polskiego zespołu w sezonie 2019 wygrał europejską serię Alpe Adria w klasie Superstock 1000. –To będzie intensywny sezon– mówi Christoffer Bergman. – Przygotowania do mojego startu w SSP trwają już od kilku miesięcy, cieszę się że udało się wszystko zgrać. Ne mogę doczekać się startu sezonu, a jednocześnie przed nami walka o podium w FIM EWC, po dwóch rundach z zespołem #77 jesteśmy na trzeciej pozycji i będziemy chcieli utrzymać się na szczycie.

Przypominamy, że na zastępstwie za Christoffera w wyścigu Le Mans zobaczymy australijskiego kierowcę, znanego z serii MotoGP, a w EWC do tej pory związanego z fabrycznym zespołem Yart Yamaha, Broca Parkesa. Seria WorldSupesport startuje z początkiem marca. Łącznie w sezonie 2020 przewidzianych jest trzynaście rund.